YENİ TESİSAT

     Ev, iş yeri, okul, hastane gibi temiz suya ihtiyaç duyduğunuz her noktada insan sağlığına zarar vermeyecek, dayanıklı ve çürümeye karşı 20 yıl garantili bir şekilde tüm tesisat işlemleriniz yapılmaktadır. Projelendirme bazında, anahtar teslim işlemleriniz de iş tanımımıza girmektedir.

    Evlerimizde kalorifer ve su tesisatımız genellikle PVC borulardan oluşmaktadır. Gerek uzun ömrü, gerek tamirat kolaylığı, gerek ekonomikliği, gerekse estetiği yönünden PVC boruların eski tip demir borulara karşı tartışmasız üstünlüğü vardır.

    Tesisatı oluştururken kullanmış olduğumuz ısıtma(ısıtarak birleştirme) tekniği basit, bir o kadarda kullanışlı bir sistemdir. Birleştirilecek iki boru ısıtıcı üzerinde bulunan paftaya sağlı sollu takılır, makine paftaları ısıtarak boruyu eritir. Paftanın bir ucuna takılan boruyu dıştan ısıtarak sarar ve daraltır, diğer ucuna takılan boruyu ise pafta içten ısıtarak genişletir ve eritir birleştirme işlemi bu şekilde tamamlanır. Sol tarafta ustamızın birleştirme esnasında çekilmiş olan fotoğrafını görmektesiniz.

    PVC boru; paslanmaz, çürümez ve esneme özelliğine sahip olduğu için sarsıntı gibi durumlarda sızdırma gibi problemler ile karşılaşmazsınız.Tesisat işlemlerinizde kullanılan teknoloji ve tekniğin çok önemi vardır.

PVC boru ve ısıtma sistemi ile yapılmış bir su tesisatı örneği;

    Yeni yapılan su tesisatı ile ilgili herhangi bir başka odaya, bahçeye veya dış ortama su bağlantısı vermek gerekiyor ise bu durumda demir dirsek (T) diye tabir edilen bağlantı aparatları çıplak bırakılmamalıdır.Dışarıda veya duvarınızda farklı sebepler ile oluşabilecek rutubet ve nemlenme bu parçaların çürümesine sebep olmaktadır.İlerleyen süreçte sızıntı, akıntı, damlatma gibi problemler ile karşı karşıya kalmama adına; alınabilecek en iyi önlem demir bağlantı aparatlarının boyanmasıdır.

KOMBİ VE PETEK TEMİZLEME

    Tesisat temizliği yapmaktaki amaç, yakıt giderlerini minimize etmek ve daha sağlıklı ısınma elde etmektir. Tesisatın içerisindeki kireç ve tortuyu kimyasal temizleme maddeleri kullanarak dışarıya çıkarmaktır. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bir çok hassas nokta vardır. Kullanılacak olan kimyasal ilaç, temizleme esnasında kullanılan teknoloji gibi durumlar önem taşımaktadır. Yanlış yapılacak bir uygulama sonucunda istenmeyen problemler ortaya çıkabilir.

Ne zaman yapılmalı


Kalorifer peteklerinizin yarıdan aşağısı ısınmıyorsa

Peteklerinizde ısınma az oluyorsa

Kombiye en uzak olan petekte ısınma sorunu diğerlerine göre daha fazlaysa

Kalorifer tesisatınızı temizletmeyeli 2 yıl olduysa ya da hiç yapılmadıysa

Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Yüksek doğalgaz faturası ödediğiniz halde ısınma gerçekleşmiyorsa

Keşif

    Kombinin basıncı, petek vanaları ve kalorifer tesisatınız gözden geçirilir. Basınç düşüklüğüne sebebiyet var ise araştırılır. Isıya duyarlı termal kamera ile petekleriniz ve tesisatınız incelenir ve kayıt altına alınır.

Bakım Süreci

    Termal kamera sonuçlarına göre petek, tesisat ve kombi temizleme işlemi değişiklik gösterebilir. Amaç kombi kazanında ısıtılan suyun tesisat yardımı ile ısı kaybına uğramadan peteklere ulaşmasıdır. Öncelikle kombi incelenir ve temizleme işlemi uygulanır. Makine yardımı ile ilaçlı su, kombinize pompalanır. Giriş vanasından kimyasal gönderilir, çıkış vanasından geriye alınarak incelenir. Tesisat hattınız ve petekleriniz içinde aynı işlem uygulanır. Kalorifer tesisatınızda tıkanıklık var ise termal kamera ile gözlenir. Isısı kayıt edilir.
    Aynı işlem bütün petekler için tek tek ya da kombi çıkış vanası üzerinden kapalı devre olarak uygulanır. Kombiye en yakın petek ile en son petek arasındaki ısı farklılıkları gözlenir. Bu işlem yakşalık 1,5 - 2 saat arasında bir zamanda gerçekleşir.Bu şekilde doğalgaz faturanızda %20'ye yakın tasarruf sağlarsınız.

    Kimyasal ilaç kullanılarak bu temizleme işlemi yapıldığı için ilaç çözeltilerek / saflaştırılarak gidere boşaltılır. "Yarınlara bırakabileceğimiz tek mirasımız çevremizdir."

KLİMA TEMİZLİĞİ

    Sağlığınız açısından dikkat edilmesi gereken konuların başında klima temizliği gelir. Temizleme sistemi çok basit fakat etkilidir.Her çalışmamızda olduğu gibi ilk olarak keşif işlemi uygulanır. İç ünite ve dış ünite bakımı olarak iki şekilde yapılır.
Kimyasal sprey madde kullanımı, klıma filtrelerinin temizlenmesi, hava kanallarının açılması ve tahliye kanallarının kontrolünden oluşmaktadır. Dış ünite için kanal ve pervane kontrolü ve temizliği yeterlidir.

0(532)516 73 49

© Copyright 2013 Elif Tesisat Su Kaçak Tespiti İzmir